Главная » Статьи » Общие » История Skoda Auto

История Skoda Auto - Еврокар

Початок історії

В 1895 році, якраз перед Різдвом, було засновано невелике підприємство з виробництва та ремонту велосипедів "Славія". Його власники, 30-річний Вацлав Лаурін і 27-річний Вацлав Клемент, так би і продовжували конструювання вищезазначених агрегатів, якби не геніальна ідея, що підштовхнула їх до створення одноциліндрового мотора, вмонтованого в раму велосипеда.

Це був невеликий, але дуже важливий крок - крок прогресу. В кінці 1898 року був випущений мотоцикл під маркою Laurin&Klement - перший мотоцикл, досить надійний для щоденної експлуатації. В газеті Allgemeine Automobil Zaitung наголошувалося: "можна по праву виділити фірму Laurin&Klement в чеському королівстві як творця моторного двоколісного воза, не применшуючи заслуг французьких конструкторів братів Вернер. Ті приєднали до простого велосипеда, не змінивши навіть його лінії, двигун, тоді як Laurin&Klement пішли діаметрально протилежним шляхом. Вони навкруги двигуна та його органів побудували велосипед. Ідея була одна, але підходи різні. Різниця полягає в тому, що французи підкреслювали принцип велосипеда, чехи ж - принцип автомобіля. І чехи мали рацію".

1905-1925 

Пройшло всього три роки, і принципово нова модель триколісного мотоцикла, здатна набирати розгон до 40 км/год, зійшла з конвеєра. І це був тільки початок історії, оскільки в 1905 році Лаурін і Клемент здійснили величезний ривок і представили свій перший автомобіль L&K Voiturette. Це були 2-х і 4-місні легкі машини з V-подібними 2-циліндровими моторами з водяним охолодженням. В тому ж році автомобілі були виставлені на класичні гонки в Семмерінге (Австрія), де перемогли в класі дорожніх автомобілів. В 1906 році на автомобілі були встановлені 4-циліндрові двигуни, а ще через рік з'являється автомобіль Laurin&Klement з 8-циліндровим мотором. 

Успіх, як це не парадоксально, приніс за собою турботи. Виробництво автомобілів вимагало нових земель, будівель, устаткування - іншими словами, інвестицій.

З 1 січня 1907 року партнери почали процес трансформації фірми Laurin&Klement в акціонерну компанію. 
19 липня 1907 року фірма була офіційно зареєстрована як "Laurin&Klement, акціонерна компанія, автомобільний завод в Молода Болеславі".

Торгові представники L&K радісно "потирали руки", побачивши успіх нової чотирициліндрової моделі F, що має двигун з робочим об'ємом 2438 куб. див. з бічними клапанами в L-подібній голівці потужністю в 21 к.с. Крім того, машина вперше мала магніто-запалення високої напруги зі свічками. Їх очікування не були марними - в період між травнем 1907 року і жовтнем 1909 року була продана 371 така машина. 

Автомобіль був запропонований у безлічі версій з пасажирським кузовом чи кузовом спеціального призначення, як, наприклад, легкий автобус, який в брошурах компанії того часу іменувався "омнібусом". Після з'єднання двох чотирициліндрових блоків типа F в єдиний картер з'явився незвичайний автомобіль Laurin&Klement FF - перша восьмициліндрова машина в Центральній Європі. 

В 1907 році завод брав участь на виставках в Лейпцигу, Парижі, Берліні і Санкт-Петербурзі і відкрив постійні представництва в Німеччині, Італії, Великобританії і Росії. Усередині країни, тобто в межах імперії, процвітали відділення в Празі і Відні, було також відкрито нове відділення в Будапешті.

Успіхи, досягнуті в спортивних змаганнях, залишалися найпотужнішим доказом якості продукції підприємства (серед них - перемога в найпрестижнішій спортивній події в країні - автогонці на вершину Семмерінг). 
В 1908 році завод L&К випустив останню двоциліндрову модель. Всі автомобілі, які випускалися після цього, мали чотирициліндрові двигуни.

В цьому ж році фірма L&К довела, що вона здатна задовольняти конкретні конструктивні замовлення, отримавши перемогу в тендері, оголошеному адміністрацією Чорногорії на виробництво автомобілів, пристосованих для перевезення пасажирів і пошти по крутих і вузьких дорогах з безліччю обмежених поворотів, які зв'язували Котор з внутрішньою частиною країни. (Завод L&К виграв це змагання, запропонувавши модифіковані автомобілі, побудовані на вкороченому шасі, в яких кабіна водія розміщувалася над двигуном.) 

В 1909-1910 роках за замовленням віденського магістрату було зроблено 100 автомобілів-таксі. Вони працювали багато років, і ще в 1928 році деякі з них зустрічалися на вулицях Відня.

В 1911 році у виробництво було запущено автомобіль моделі S з двигуном потужністю 14 к. с. Він став найпопулярнішою моделлю фірми перед першою світовою війною. Laurin&Klement типа S користувався попитом не тільки в країні, але і за кордоном, особливо в Росії, куди продавалося 35% машин, що випускалися. Були створені філіали фірми в Петербурзі, Москві, Києві і Ростові. Великі партії автомобілів Laurin&Klement продавалися до Японії, Китаю, Австралії, Мексики, Німеччини і Англії. 

Але окрім легкових і вантажних автомобілів компанія в різний час виготовляла авіаційні двигуни (і літаки у тому числі), гоночні авто, стаціонарні двигуни для вироблення електроенергії, дорожні катки і багато іншого, що воістину є незвичайним явищем для автомобільних компаній. 

Йшли роки, з'являлись нові автомобілі, все кращі і кращі..., і це був не стільки вплив прогресу, скільки працелюбність і цілеспрямованість працівників компанії. В роки першої світової війни діяльність компанії була спрямована на виробництво військової техніки.

1925 - 1935 

27 червня 1925 року, на підставі рішення про злиття компаній Laurin&Klement і Акціонерного товариства Skoda, синдикат "Шкода" став повноправним власником (100%) автомобільного заводу в Млада Болеславі. 
Відразу ж виникла необхідність у новій торговій марці (товарному знаку), що охороняється авторським правом. Її походження оточене чутками і домислами, що досить примітно з урахуванням того факту, що Skoda була однією з найзначніших і добре організованих компаній.

Хтось запропонував як символ голову індійця. Відразу ж виникає розумне запитання: "індієць в Чехії?!". За словами сучасників виявляється, що Еміля Шкоду в його подорожі по Америці супроводжував вірний індієць, і що профіль цього індійця висів в кабінеті Шкоди. На основі цього портрету було створено рельєфне зображення діаметром 25 сантиметрів, що висіло в кабінетах ряду керівників компанії.
А крилата стріла прижилася і стала символом ефективності і швидкості завдяки, в основному, локомотивам "шкоди", на яких публіка вперше побачила нову торгову марку.
Галузь виробництва була дійсно величезна: було розгорнуто виробництво величезного трейлерного тягача, електрогазового автомобілю, машин "Тіллінг-Стівенс", броньованих автомобілів, стаціонарних двигунів і двигунів для аеропланів, а також літаків "Девойтін" і навіть дорожнього трактора.

В кінці 20-х років основним пасажирським автомобілем, що випускався заводом в Млада Болеславі, стала найменша машина L&К - Skoda 110, яких в період між 1925 і 1929 роками було випущено 2985 штук. Ця автомашина поступово модернізувалася і поліпшувалася.
Виробництво за допомогою складальної лінії революціонізувало промисловість в економічних умовах Чехословакії (раніше тільки взуттєвий фабрикант Bata здійснив перехід на цю технологію).
Організація виробництва за допомогою складальної лінії стала такою сенсацією, що потрапила в сферу уваги всіх газет і журналів. В 1930 році складальна лінія могла виробляти 25 машин в день, а після проведення невеликих модифікацій і введення тризмінної роботи її продуктивність вдалося збільшити до 95 автомашин в день.

Нові моделі 4R і 6R, які були першими машинами, що мали саме торговий знак Skoda, були покликані поліпшити і так непогану ситуацію. Найбільшою перевагою цих двох моделей була стандартизація і уніфікація деталей - коробок передач, вісей, рульової частини, а також багатьох інших частин. "Шкода" 4R і 6R були наступним кроком у розвитку. 

В 1930 Skoda займала друге місце в країні по загальній кількості автомобілів, що випускаються, і третє місце по кількості легкових автомобілів, що випускалися в Чехословакії. Не зважаючи на те, що компанія віддавала перевагу кількості перед якістю, було вирішено змінити це положення. Починаючи з 1 січня 1930 року завод в Молода Болеславі став "Акціонерною компанією автомобільної промисловості" (АSAP), штаб-квартира якої знаходилася у Празі. Компанія об'єднувала у собі завод з виробництва легкових автомобілів в Молода Болеславі, автомобільне відділення в Пльзене, ремонтне підприємство в Празі - "Елка", а також всі філіали, ремонтні підприємства і комерційні представництва. А всі акції знаходилися в руках Пльзеньськой компанії, яка знов прийняла назву "завод Шкода". "Акціонерну компанію автомобільної промисловості" очолив інженер Ян Новак.

1935 - до наших днів 

Вже через чотири роки автомобільний ринок потрясла Skoda Popular з новою системою трансмісії, яка виграла в 1936 році другий заїзд на ралі в Монте-Карло, а на зміну їй прийшла Skoda Favorit, потім дводверна Skoda 1101 (Skoda Spartak), яка в результаті п'ятирічного вдосконалення перетворилася в добре відому всім Осtavia. Наступаючи їй на п'яти з'явилася Felicia. Починаючи з 1964 і аж до 1988 року випускалися моделі з мотором в задній частині кузова. І лише в моделях "Фаворит" і "Форман" мотор повернувся на своє традиційне місце. 

В 1991 році трапилася, мабуть, найважливіша подія в історії Skoda, оскільки вона стала частиною могутнього німецького концерну "Фольксваген Груп". Плодами цієї події стала поява нової Felicia, а слідом за нею модлей Octavia та Fabia. 
Останнім досягненням Skoda Auto стало відродження Skoda Superb, який очолив модельний ряд. Поява Superb знаменує повернення Skoda в клас представницьких автомобілів. Skoda назвала цю машину ім'ям моделі, що випускалася з 1934 по 1949 рік. Ім'я Superb має давні традиції і означає те саме в англійській, німецькій і французькій мовах - велична, чудова, ефектна, благородна. Новий Superb повністю виправдовує свою назву.

У 2006 році світ побачив нову модель Skoda Roomster, яка відкрила нову сторінку у розвитку марки.
Источник: http://eurocar.com.ua
Категория: История Skoda Auto | Добавил: MEDVED (11 Січня 2011)
Просмотров: 1486 | Теги: история | Рейтинг: 5.0/1
Всего комментариев: 0
avatar